Slakken

Plaats reactie
Gebruikersavatar
Coen
Berichten: 24
Lid geworden op: 06 aug 2019, 11:39
Locatie: Bellingwolde
Contacteer:

Slakken

Bericht door Coen »

Het zal niet veel van jullie op dit moment een zorg zijn, we zitten er droog bij en wachten allemaal op regen (ook de slakken). Maar ik heb toch alvast maar de voorbereidingen getroffen voor weer een slakkenvrije moestuin dit jaar.
Wellicht kunnen we ervaringen uitwisselen in dit onderwerp/rubriek over maatregelen die goed helpen.
Zoals gezegd, onze moestuin is nagenoeg slakkenvrij maar deze oplossing is alleen toepasbaar als de moestuin niet al te groot is.
Bijlagen
moestuin2.jpg
moestuin2.jpg (393.78 KiB) 17892 keer bekeken
Gebruikersavatar
Annemiek
Berichten: 78
Lid geworden op: 01 apr 2024, 09:36
Locatie: Kruisstraat 1a Gasselternijveen

Re: Slakken

Bericht door Annemiek »

Coen, wat een schitterende uitvoering van je project 'moestuin slakkenvrij'.
En goed idee om hier ervaringen uit te wisselen.
Ik heb zelf hier en daar al wat huisjesslakken wegge'plukt' van vochtige plekjes in de schaduw. Ze zitten bijvoorbeeld tussen een stapeltje stenen.
In de maanden maart en april leggen de slakken hun eitjes in hoopjes bij elkaar onder plantenafval. Als je die voorzichtig wegschept en buiten je moestuin brengt dan voorkom je al veel leed.
Gebruikersavatar
Rein
Berichten: 26
Lid geworden op: 07 mei 2023, 14:17

Re: Slakken

Bericht door Rein »

In groei en bloei stond laatst: havermout om de plant strooien, die kende ik nog niet, maar Joke gaat het uitproberen met Hysop, een erkende slakken lekkernij. Ik vraag me af waar al die mensen die beweren dat koper, wol en weet ik allemaal helpt. Al mijn slakkenexperimenten wezen vorig jaar uit dat ze overal overheen hobbelen als de honger maar groot genoeg is. Ik blijf bij mijn stroomdraad maar hou Coens idee ook in de gaten al heb ik liever geen wit scherm in mijn tuin. En ik hoop dat iedereen natuurlijk ook aan de lijsterachtigen denkt die zowat leven van huisjesslakken. Alleen segrijnslakken die levend groen verorberen moet je plukken en de bruine en zwarte wegslak. De ondergrondse buikpotigen die 's nachts verreweg de meeste schade aanrichten zijn alleen te bestrijden door een gezonde bodem, maar dat weet iedereen al lang.
Rein
WillemS
Berichten: 4
Lid geworden op: 02 okt 2023, 10:16

Re: Slakken

Bericht door WillemS »

https://omaweetraad.nl/slakken-bestrijden veel tips!

Eenden eten slakken!
Gebruikersavatar
Rein
Berichten: 26
Lid geworden op: 07 mei 2023, 14:17

Re: Slakken

Bericht door Rein »

Rein schreef: 12 apr 2025, 20:47 In groei en bloei stond laatst: havermout om de plant strooien, die kende ik nog niet, maar Joke gaat het uitproberen met dragon, een erkende slakken lekkernij. Ik vraag me af waar al die mensen die beweren dat koper, wol en weet ik allemaal helpt. Al mijn slakkenexperimenten wezen vorig jaar uit dat ze overal overheen hobbelen als de honger maar groot genoeg is. Ik blijf bij mijn stroomdraad maar hou Coens idee ook in de gaten al heb ik liever geen wit scherm in mijn tuin. En ik hoop dat iedereen natuurlijk ook aan de lijsterachtigen denkt die zowat leven van huisjesslakken. Alleen segrijnslakken die levend groen verorberen moet je plukken en de bruine en zwarte wegslak. De ondergrondse buikpotigen die 's nachts verreweg de meeste schade aanrichten zijn alleen te bestrijden door een gezonde bodem, maar dat weet iedereen al lang.
Rein
Gebruikersavatar
Annemiek
Berichten: 78
Lid geworden op: 01 apr 2024, 09:36
Locatie: Kruisstraat 1a Gasselternijveen

Re: Slakken

Bericht door Annemiek »

Na een flinke regenbui komen veel slakken tevoorschijn. Sta vroeg op en loop door je tuin.
Je ziet huisjesslakken makkelijk.
Maar je moet beter zoeken naar de kleine naaktslakjes. Vaak zitten die onder een nat plankje.
Haal de slakken weg die al aan je jonge planten beginnen te smikkelen.
En geef ze aan eenden en ganzen bij jou in de buurt.
Gebruikersavatar
Annemiek
Berichten: 78
Lid geworden op: 01 apr 2024, 09:36
Locatie: Kruisstraat 1a Gasselternijveen

Re: Slakken

Bericht door Annemiek »

Ik doe vreemde ontdekkingen dit jaar w.b. slakken.
Vanmorgen vond ik veel huisjes- en naakt-slakken bij elkaar in een potje van jonge munt, die nog in de platte kas staan.
Ze hadden er niet van gegeten.
Maar er waren op een andere plek wel slakken die zich tegoed deden aan de jonge smeerwortelblaadjes.
Ik had die smeerwortel op een open plek in de halfschaduw gezet; maar zevenblad groeit die plek momenteel helemaal dicht.
Tja, wat leer ik hiervan?
Gebruikersavatar
Coen
Berichten: 24
Lid geworden op: 06 aug 2019, 11:39
Locatie: Bellingwolde
Contacteer:

Re: Slakken

Bericht door Coen »

Er zijn tientallen tips om slakken te ontmoedigen om van je plantjes te eten maar na meer dan 20 jaar ervaring en van alles uitproberen kan ik maar tot een conclusie komen: die tips zijn aardig en wellicht toepasbaar voor een klein aantal slakken maar niets helpt tegen een invasie die bijna ieder jaar wel optreedt.
In de eerste jaren werden we radeloos van de segrijnslakken, tegenwoordig vormen de naakslakken het grootste probleem. Het helpt ook niet dat we naast de moestuin een stuk met hoog gras hebben liggen, ideaal voor het leggen van eitjes. De composthopen hebben we eerder al buiten de moestuin geplaatst. die waren een magneet voor naaktslakken (daar heb ik horrorfoto's van). Ze doen daar natuurlijk ook wel nuttig werk, dat moeten we ook niet vergeten.

Na wat experimenteren met verschillende versies van een slakwerend scherm zijn we tot de huidige constructie gekomen. Niet fraai om te zien maar wel effectief. Het vliesdoek (van hoogste kwaliteit) haal ik in het najaar weg en hang het in het voorjaar weer op. Het vliesdoek gaat ongeveer drie jaar mee.

100% werkt het niet, bij de toegangsdeur van de moestuin is er nog wel eens een spleetje open en er zijn altijd wat avontuurlijke slakken die het toch nog voor elkaar krijgen op en neer over het vliesdoek te kruipen. In het slakkenhoogseizoen vang ik de meesten daarvan door op tactische plekken planken neer te leggen en daaronder verzamelen de meeste slakken zich uiteindelijk.

De slakkensituatie is met deze oplossing voor ons nu onder controle. Dit is zeker niet voor iedere tuin of tuinenbezitter geschikt. Er zijn ook andere mogelijkheden om het slakkenprobleem beheersbaar te maken. Bijvoorbeeld 3x keer zoveel groenten planten, als de slakken tweederde opeten houd je nog genoeg over. Of op het hoogtepunt iedere avond bussen vol slakken verzamelen en doden (invriezen in ons geval). Maar dat is toch iets wat je liever wilt voorkomen.
Dit seizoen zijn er na de regen van afgelopen week hier voornamelijk huisjesslakken. De naaktslakken komen meestal later, die zijn nu nog klein.
Ben benieuwd hoe dit seizoen gaat verlopen :-) Als iemand een tip heeft die voor grote hoeveelheid slakken werkt dan hoor ik het graag.
Gebruikersavatar
Coen
Berichten: 24
Lid geworden op: 06 aug 2019, 11:39
Locatie: Bellingwolde
Contacteer:

Re: Slakken

Bericht door Coen »

Ik zag dat er tegenwoordig ook een commerciele uitvoering is van ongeveer gelijke aard: slakkennet inclusief terugloopflappen. 5,- per meter.

https://www.rootsum.nl/biogroei-slakkennet

En deze:
https://www.tuinadvies.nl/tuinwinkel/pr ... 7348270105
lijkt wel heel erg op de eerste versie van ons slakkenhekje (https://www.youtube.com/watch?v=0brUNBs3LAA).
Maar dan een goede robuuste uitvoering :D

Het is niet verwonderlijk dat onze versie het niet gehaald heeft, wat een omslachtig gepruts en het werkte maar matig, ook al omdat onze katten het leuk vonden om er onderdoor te ravotten en de windbestendigheid was niet om over naar huis te schrijven :lol:

Dit was de opvolger en is later verbetert tot wat het nu is:
https://www.youtube.com/watch?v=SAjQ6AHn3G4
Gebruikersavatar
Annemiek
Berichten: 78
Lid geworden op: 01 apr 2024, 09:36
Locatie: Kruisstraat 1a Gasselternijveen

Re: Slakken

Bericht door Annemiek »

Goed zeg. Het lijkt intussen wel op een online cursus 'moestuin slakkenvrij'.
En bij het laatste filmpje bedacht ik ; Zitten er slakkeneitjes in de compost?
Plaats reactie